Doprava ZDARMA od 1 500 Kč! Dárek k objednávce od 1 000 Kč!

Jak vybrat elektronickou cigaretu či liquid?

Na trhu existuje spousta elektronických cigaret a gripů různých značek. Ale podle čeho zvolit ten správný model, která vám bude plně vyhovovat? Jak vybrat vhodný e-liquid, který vám bude "chutnat?" 

man-person-thinking-icon_24877-40542

Pokusíme se vám pomoci zorientovat se alespoň v základních rozdílech co se týče kapacity baterie, výkonu a odporu. Myslete také na to, že elektronická cigareta se stane vaším společníkem - musí se vám líbit její design! A pokud potřebujete přímé doporučení, náš Navigátor rychlého výběru je tu pro vás a pomůže vám vybrat tu nejlepší elektronickou cigaretu.

 

Ecigarety2 – kopie

Z čeho se skládá e-cigareta?

Elektronická cigareta se skládá ze zdroje energie (baterie) a nádobky na e-liquid (clearomizér), která obsahuje spirálku s vatou. Ta se zahřívá a tím odpařuje e-liquid v nádobce. Výsledná "pára" následně uniká náustkem, kterým páru vdechujete.

U složitějších e-cigaret (gripů) lze nastavovat další parametry, jako například výkon nebo přívod vzduchu. Na druhou stranu existují e-cigarety, u nichž je výkon nastaven automaticky v závislosti na zvoleném odporu atomizeru a uživatel se tak nemusí o nic starat.

Pokud chcete co nejsnadnější použití, zvolte POD systém. Stačí jen doplnit či vyměnit cartridge a nemusíte dál už nic nastavovat (ani při potahování mačkat žádné tlačítko). Rychlejší proces odpařování při nižší teplotě napomáhá lepší vstřebatelnosti, díky níž je intenzita vapování nižší a spotřeba liquidu také. Rovněž se tím prodlužuje životnost žhavicích hlav a snižuje spotřeba baterie (proto mohou být POD systémy co se rozměrů týče menší - i menší baterie postačí průměrnému kuřákovi na celý den).

 

 Ecigarety

Jste kuřák, nebo s vapováním začínáte?

Pokud přecházíte na elektronické cigarety z těch klasických, pravděpodobně jste zvyklí nejprve potáhnout do úst a až pak do plic ("šlukovat"). Tento způsob e-kouření se označuje jako MTL ("Mouth To Lung"). Budete potřebovat žhavicí hlavu o odporu okolo 1ohm a vyšším. Co se výkonu týče, volte spíše e-cigarety do 50W. Pokud jste slabší kuřák, můžete sáhnout i po malé e-cigaretě či gripu s nižší kapacitou baterie (1500mAh a méně).

Jestli chcete vapovat podobně, jako když se kouří vodní dýmka, budete potahovat páru přímo do plic a při výdechu vytvoříte hodně dýmu. Takový způsob e-kouření je označován zkratkou DL ("Direct Lung"). Vystačíte s žhavicí hlavou o odporu pod 0,5ohm, ale potřebovat budete výkonnější grip od 40-50W. Nízký odpor si zkrátka žádá vysoký výkon. Nezapomeňte proto na dostatečnou kapacitu baterie (okolo 3000mAh).

 

liquidy_liqua

Jak si vybrat e-liquid?

Náplně do elektronické cigarety se liší nejen nepřeberným množstvím příchutí, ale také obsahem nikotinu. Pokud jste silný kuřák, sáhněte po liquidech s obsahem nikotinu od 16mg. Jestli však nekouříte a s nikotinem začínat nechcete, jsou pro vás správná volba liquidy bez obsahu nikotinu (0mg). Čím máte výkonnější e-cigaretu, tím méně koncentrovanou náplň potřebujete.

Můžete si koupit už hotový liquid, nebo libovolně míchat příchutě a báze a vytvořit si tak liquid "přímo na míru," plně uspokojující vaši chuť.

 

příchutě plné

Příchutě e-liquidů lze rozdělit na dvě hlavní skupiny: TABÁKOVÉ a NETABÁKOVÉ. Tabákové příchutě se různí, můžete se setkat nejen s klasickými podobami (silný tabák, tradiční tabák, turecký tabák, orientální tabák, virginia tabák, americký tabák...), ale také s tabákem s tóny mentolu, karamelu, vanilky, bourbonu, nebo oříšků, třešní či dokonce perníku.

Netabákové e-liquidy existují v mnoha verzích - mohou být OVOCNÉ (jako například lesní plody, borůvka, třešeň, jablko, hruška, švestka, malina, jahoda, ostružina, černý rybíz, brusinka, citron, broskev, či hroznové víno, nebo třeba něco exotičtějšího jako banán, pomeranč, vodní či žlutý meloun, mango, kiwi a nebo ananas),

s chutí nejrůznějších JÍDEL (vyzkoušejte trubičku ze sladkého těsta naplněnou krémem, citronový, tvarohový, jahodový nebo borůvkový koláč, krémový pudink s ořechy, sušenky, tiramisu, malinovou marmeládu nebo klasickou čokoládu, karamel či med)

či NÁPOJŮ (třeba kávy, kapučína, energy drinku, jahodového daquiri, whiskey, pina colady, černého či zeleného čaje, coca coly nebo kokosového mléka s krémem),

ale také vonící KOŘENÍM jako vanilka, mentol, lékořice a nebo skořice.

 

Ještě jedna věc, na niž je třeba při volbě liquidu pamatovat, je právě váš způsob kouření (MTL či DL - viz výše). Způsob kouření určí podíl složek PG (Propylene Glycol - má na starosti výslednou chuť) a VG (Vegetable Glycerine - vytváří páru a hustotu). Vhodný liquid pro kouření způsobem MTL má cca 50% podíl VG a PG. Oproti tomu při kouření způsobem DL potřebujete liquid s poměrem min. 70% VG a 30% PG (a volte nižší obsah nikotinu, cca 3mg).  

 

báze a příchutě

Jak si vytvořit vlastní e-liquid?

Je to jednoduché!

  1. Vyberte si ze širokého spektra nejrůznějších příchutí.
  2. Zvolte vhodnou bázi (existují báze s různým obsahem nikotinu, ale i beznikotinové - které lze posléze obohatit nikotinovým boosterem a tím dosáhnout požadované koncentrace).
  3. Smíchejte bázi (s boosterem) a příchuť, řádně protřepejte - a pak už si jen užívejte originální chuť vlastního liquidu.

Některé značky Shake&Vape příchutí jsou dodávány rovnou v 60ml či 120ml lahvičkách, které obsahují koncentrát příchuti. Vy tak už pouze přidáte bázi s boosterem do lahvičky, zatřesete s ní a máte hotový e-liquid.

Klasické příchutě je potřeba po smíchání s bází a boosterem nechat déle "uzrát" (ovocné příchutě pár dní, tabákové příchutě minimálně týden, ale klidně i měsíc), příchutě Shake&Vape lze po smíchání použít téměř ihned (cca po hodině, ale tabákové opět doporučujeme nechat pár dní "uzrát").